späť na nadradenú stránku

Pediatrička radí - výber detskej kozmetiky


Milé mamičky a oteckovia,

dovoľte mi, aby som vám v prvnom rade pogratulovala k narodeniu vášho bábätka, ktorého krehký život budete mať od tejto chvíle plne vo svojich rukách. Postupne sa stanete jeho prvým učiteľom a sprievodcom neznámym a nebezpečným svetom. A ešte skôr ako urobí svoj prvý samostatný krôčik, dáte mu to najcennejšie, čo môžete – svoju lásku a starostlivosť. A s ňou prichádza ruku v ruke aj starosť o zdravie a komfort vášho novorodeného dieťatka.

Starostlivý výber potrieb pre babätko

Už jeho prvú výbavičku musíte vyberať dôkladne s ohľadom na jeho zdravie a bezpečnosť. A s rovnakou starostlivosťou, s akou sa rozhodujete pro jeho prvého lekára, autosedačku, kočiarik a ďalšiu výbavičku, si vyberajte aj prvú detskú kozmetiku. Všetkým mamičkám pri kontrolách u mňa v ordinácii doporučujem, aby si pri jej výbere dali veľký pozor predovšetkým na alergény, parabény, parafíny a farbivá. Všetky tieto zložky dokážu na novorodeneckej pokožke napáchať veľa nepríjemných reakcií, ktoré se potom musia zbytočne liečit a často trvá aj pomerne dlho, kým reakcia odoznie. 

Ja doporučujem prírodnú kosmetiku

Ponuka kozmetických prípravkov je u nás veľmi široká, mnoho mamičiek sa v nej nevie dobre zorientovať a pýta se ma preto na môj osobný aj odborný názor. Moje doporučenie je, aby si rodičia pre svoje dieťa vyberali predovšetkým prípravky na prírodnom základe, praxou odskúšané a samozrejme dermatologicky testované, napríklad značku Bupi BABY, která pochádza zo Slovenska a má tu viac ako dvadsaťročnú tradíciu. Postará sa veľmi jemne o citlivú pokožku detí a zachová požadovanú rovnováhu, hydratáciu, zabráni vzniku zápalov a zaparenín, ako aj rôznych dermatitíd. Na tomto mieste si pripomeňme, že u novorodencov je veľký nepomer medzi povrchom tela dieťaťa a jeho hmotnosťou, to v praxi znamená, že bábätko môžeme ľahko intoxikovať prostredníctvom jeho pokožky, ktorá je až päťkrát slabšia než koža dospelých ľudí. 

Každodenná starostlivosť

A ako by mala správna starostlivosť o bábätko počas dňa vyzerať? Základom je dôkladná hygiena pri výmene plienok v priebehu celého dňa. K tomu nám dobre napomáhajú vlhčené utierky. Večerný rituál by sa potom nemal obísť bez pravidelného kúpeľa. Bábätko môžete kúpať každý večer alebo len raz za dva až tri dni.
S kozmetikou to zo začiatku nemusíme preháňať, dôležité je omyť intímne partie a kožné záhyby na krku, ručičkách a nožičkách čistou vodou alebo špeciálnym detským mydlom či umývacou penou. Šampónom je možné v prvých týždňoch šetriť úplne, pretože väčšina bábätiek ani nemá dostatok vláskov, takže je možné hlavičku iba mierne namydliť mydlom a opláchnuť. Čo však nie je vhodné podceňovať, to je starostlivosť o pokožku po kúpaní. Vždy je vhodné ju natrieť olejom alebo telovým mliekom a zároveň ošetriť aj zadoček, a to krémom proti zapareninám s obsahom oxidu zinočnatého. Práve oxid zinočnatý spolu s lanolínom, panthenolom, vitamínom E a rastlinnými výťažkami sú základom kozmetickej rady známej pod značkou Bupi BABY.

Pranie len v špeciálnych prípravkoch

Mamičky pamätajte si, že by ste rozhodne nemali prať novorodeneckú bielizeň spolu s ostatným oblečením a že je lepšie používať detský prací prášok alebo gel. Len tak predídete úplne zbytočnému podráždeniu jemnej detskej pokožky a bolestivej alergickej reakcii na nevhodný prípravok.
Žehliť alebo nežehliť? Snáď každý deň mi v detskej poradni zaznie táto hamletovská otázka. Ja sama doporučujem žehliť. Chápem, že je s bábätkom veľa práce, ale aj tak je vhodné prežehliť aspoň vrstvu oblečenia, ktorá sa bezprostredne dotýka jeho pokožky a vydržať to najmenej pol roka.

Nakupujte primerane

Záverom možno ešte jedno praktické doporučenie. Veľa novopečených mamičiek nakúpi alebo dostane veľké množstvo kozmetiky pre svoje bábätko. Dôkladne si vyberte prípravky, ktoré budete používať a zbytok rozdajte alebo spotrebujte sami. Vždy je dôležité priebežne kontrolovať dátum expirácie a všetky prípravky skladovať na vhodnom mieste tak, aby sa zbytočne nekazili. Iba tak prežijete krásne chvíle s vašim dieťatkom bez zbytočných problémov a dermatitíd. 

MUDr. Alexandra Bartoníková
pediater, neonatológ