späť na nadradenú stránku

Bezpečná detská kozmetika


Každá mama chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Vo svete plnom lákavých obalov, farieb a vôní je ľahké podľahnúť niečomu neoverenému, či plnému chemických látok. Prečo je také dôležité dbať na výber kozmetiky vhodnej pre našich najmenších?

Pokožka slúži človeku ako ochranný štít. Množstvo vonkajších i vnútorných vplyvov sa môže podieľať na jej podráždení, dokonca môžu spôsobiť až jej trvalé poškodenie v dospelosti človeka.

Vybrať kozmetiku pre Vaše dieťatko, ktorá obsahuje len zdraviu prospešné látky a neobsahuje škodlivé látky je preto veľmi dôležité. Dôkladná starostlivosť a používanie vhodných kozmetických a pracích prostriedkov sú alfou a omegou zdravej pokožky dieťatka.

Zorientovať sa v tom, čo nemá kozmetika obsahovať, a ak určité látky obsahuje – čo spôsobujú, môže byť náročné. Pri hľadaní vhodnej značky sa preto zamerajte na to, aké látky boli použité pri výrobe kozmetických produktov, pre ktoré sa rozhodujete.

Čo by kozmetika pre vaše dieťatko rozhodne nemala obsahovať?

Kozmetika (zložky, ktoré môžu škodiť zdraviu aj životnému prostrediu):

- Parabény
- Parafinické uhľovodíky
- Syntetické farbivá

Pracie prostriedky tzv. Detergenty (zložky pracích prostriedkov, ktoré môžu škodiť zdraviu aj životnému prostrediu):

- Bielidlá
- Fosfáty

Stručné vysvetlenie uvedených zložiek:

Parabény

sú konzervačné látky, ktoré sa získavajú z ropy. Kozmetický priemysel ich využíva na zabránenie rastu baktérií v kozmetických prípravkoch a tiež na predĺženie ich životnosti.

Najpoužívanejšie parabény: methylparabén, ethylparabén, propylparabén, buthylparabén

Tieto konzervanty predlžujú trvanlivosť výrobkov až na tri roky a tak pomáhajú zachovať ich čerstvosť a neporušený stav.

Vplyv parabénov na organizmus:
Vedecké štúdie naznačujú, že parabény majú významne negatívny vplyv na naše telo. Pri kontakte s pokožkou môžu spôsobiť alergické reakcie a kožné vyrážky. Príznaky podráždenia sú začervenanie, svrbenie, opuch, tvorba pľuzgierov. Okrem toho tieto malé molekuly veľmi ľahko penetrujú cez pokožku a tak môžu narušiť hormonálnu rovnováhu detského organizmu.

Parafinické uhľovodíky

sú látky, ktoré sa získavajú destiláciou ropy. Vo veľkej miere sú používané v bežných kozmetických výrobkoch, vrátane detských olejov a telových mliek. Na pokožke vytvárajú mastný film, čo na začiatku užívania zanecháva príjemný pocit hebkosti.

Vplyv parafinických uhľovodíkov na organizmus:
Kvalita pleti sa časom zhoršuje, kožné póry sa upchávajú, čím sa znemožňuje prirodzené dýchanie kože a potenie. V produktoch, ktoré nie sú dostatočne čisté, môžu kontaminanty z procesu rafinácie vyvolať nežiaduce komedogénne účinky.

Syntetické farbivá

jedným z najrozhodujúcejších faktorov pri výbere kozmetických výrobkov je ich atraktivita. Spotrebiteľ posudzuje, ako produkt vyzerá, akú má farbu, ale i obal. Úlohou umelých farbív je teda spraviť produkt atraktívnym a lákavým pre oko spotrebiteľa. Čo na to však organizmus človeka?

Vplyv syntetických farbív na organizmus:
Cez podráždenú kožu sa farbivá dostávajú priamo do krvi a môžu spôsobiť poruchu pozornosti či vyvolať alergické reakcie.

Bielidlá 

ich úloha v pracích prostriedkoch je jasná: zabezpečiť žiarivo bielu farbu bielizne. Tieto zložky však nemajú nič spoločné s čistotou bielizne, ide len o optický efekt (lom svetla na tkanine). Výsledkom je lepší vzhľad, avšak chemické nebezpečenstvo týchto zložiek v pracích prostriedkoch je veľmi reálne.

Vplyv bielidiel na organizmus:
Bielidlá môžu na pokožku pôsobiť dráždivo a vyvolávať alergické reakcie. Preukázalo sa, že takéto látky sú veľmi jedovaté pre vodné organizmy, takže používaním pracích prostriedkov s obsahom bielidiel škodíme nielen pokožke, ale v konečnom dôsledku i prírode.

Fosfáty 

chemické látky, ktoré znižujú tvrdosť vody a zefektívnia pôsobenie čistiacich zložiek – tenzidov. Počas prania zabraňujú spätnému usadzovaniu nečistôt na bielizeň.

Vplyv fosfátov na životné prostredie:
Po uvoľnení do životného prostredia fosfáty stimulujú rast niektorých rastlín, ako napr. jedovatých siníc, čo má potom za následok nerovnováhu v ekosystéme. Ak vám nie je ľahostajná ekológia a vplyv chémie na životné prostredie, vyhnite sa používaniu pracích prostriedkov s obsahom fosfátov.

Žiadnej matke nie je ľahostajné zdravie jej dieťatka a to, ako pristupuje k životnému prostrediu. Dôkladne vyberajte produkty, ktoré použijete pri starostlivosti o vašich najmenších.

Jemná detská pokožka potrebuje jemnú starostlivosť. BUPI to vie, a preto žiadny z našich produktov neobsahuje vyššie uvedené látky škodiace životnému prostrediu či organizmu Vášho dieťatka.